دبیر کانون مداحان شهرستان رودبار  با طرح این سئوال که یک مداح کیست؟ اظهار داشت: مداح کسی است که علاوه بر داشتن صدای خوب از شخصیت مداحی برخور دار باشد. یعنی شخصیت ظاهری یک مداح باید به گونه ای باشد که شأن، شخصیت و منزلت اهل بیت زیر سئوال نرود.

یاسر شهابی با بیان اینکه یک مداح باید از سواد مداحی برخور دار باشد، گفت: مطالعه رکن اصلی مداحی است، اگر مداحی مطالعه نداشته باشد نمی تواند مجلس را اداره کند.

وی شناخت مقاتل را دیگر ویژگیهای یک مداح عنوان نمود و گفت: یک مداح باید لااقل 2 مقتل را بخواند تا بتواند مطلبی درست و صحیح که باعث عزت اهل بیت است را به مردم ارائه کند. خدای ناکرده به گونه ای نشود که یک مداح به جای عزت  بخشی به اهل بیت به آنان ذلت بدهد.

دبیر کانون مداحان شهرستان رودبار،  اقامه نماز اول وقت را از دیگر ویژگیهای یک مداح عنوان کرد و گفت: مداح باید یک قاری و یک دعا خوان خوب باشد و به دعاها تسلط داشته باشد.

وی با بیان اینکه یک مداح باید شأن و شخصیت مداحی را بداند کجاست، گفت: مداح اهلی بیت باید خودش را از هر گونه آسیب ایمن بدارد.

وی ابراز داشت: بهترین راه برای مداح پروری و پرورش مداح مناسب مجلس اهل بیت برگزاری کلاسهای مداحی از دوره کودکی تا بزرگسالی است و یک مداح نباید شرکت در کلاس مداحی را برای خود عار بداند.

شهابی افزود: مداح خوب کسی است که بتواند از مطالب و منبر بزرگان بهترین بهره را برده و در مراسم ها و مجالس عزاداری از آنها بهره ببرد.

وی استفاده از مداحان بومی شهرستان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولان شهرستان می توانند با بهره گیری از مداحان شهرستان در مجالس یادواره های شهدا و مراسم های مختلف مذهبی از مداحان شهرستان حمایت کنند.

دبیر کانون مداحان شهرستان رودبار،  غلو در مداحی را مهم ترین آسیب مداحی عنوان نمود و گفت: بیان نکات و روایت از اهل بیت باید از کتاب های معتبر صورت بگیرد تا تحریفی در آن ایجاد نشود.

وی سبک های غیر متعارف، تقلید صدا و برهنه شدن سینه زن ها را از آفات مداحی عنوان کرد و گفت: یک مداح باید آسیب های مداحی را بداند و از آنها دوری جوید.

وی در ادامه توجه به نوجوانان و جوانان، جذب مداحان به کانون و احترام به پیشکسوتان و پیرغلامان اهل بیت را مورد تاکید قرار داد.
برچسب ها :
دبیرکانون مداحان رودبار ,  یاسر شهابی ,  کانون مداحان رودبار ,  مداح ,  شهرستان رودبار ,  مداحی رودبار ,