مصطفی خرسندی اظهار داشت: کسانی که در مسیر مداحی اهل‌بیت(ع) گام برداشته‎اند عنایت خاص خداوند نصیب آنها شده است.

وی با اشاره به اینکه در این کار باید مراقب اعمال و افکار خود باشیم تصریح کرد: مداحان نوکری امام حسین (ع) را بر عهده گرفته‎اند و نباید خود را محدود و محصور در یک حد خاص کنند و تلاش‎شان بر این باشد که هر چه به جلو می‎روند خودشان را به امام حسین(ع) نزدیک کنند.

خورسندی در خصوص علل و عواملی که باعث می‎شود نفوذ خواندن مداحی در بین مخاطبان تاثیرگذار باشد گفت: یکی از مسائلی که مداحان باید به آن توجه داشته باشند فضاسازی روحی است.

رئیس کانون مداحان و شعرای آیینی کشور تصریح کرد: خلوص نیت، ارتباط با خدا، پاکی و صداقت بیان باعث می‎شود که مداح اهل‌بیت(ع) در بین دل‎های مستمعین خود نفوذ کند.

وی با تاکید بر اینکه اقبال مردمی دلیل بر اقبال خداوند نیست ابراز داشت: فکر نکنید اگر کسی تعداد بسیاری از مردم را در نزد خود توانسته جمع کند مورد عنایت خداوند قرار گرفته است بلکه یک مداح خوب کسی است که در جمع کوچک نیز چنان مجلس ائمه را به پا دارد شایسته مقام امام حسین و ائمه اطهار(ع) باشد.

خرسندی با بیان اینکه ما مداحان اعتقاد بر این داریم که اولین مستمع مجلس امام حسین(ع) مادرش حضرت زهرا(س) است یادآور شد: برای همین فضای خواندن ما در همه حال باید سبک و سیاق خاصی داشته باشد.

رئیس کانون مداحان و شعرای آیینی کشور افزود: از دیگر مباحثی که مداحان باید به آن توجه داشته باشند شناخت و اطلاعات از محیطی که در آن قرار گرفته‎اند است تا بدانند چگونه مطالب را ادا کنند که تاثیرگذاری خودش را داشته باشد.

وی متذکر شد: همچنین باید بر اینکه توجه شود که احادیث و مطالب ارائه شده باید مستند و به نقل از یک کتاب باشد.