زیتون خبر: رئیس کانون بسیج مداحان رودبار گفت: مداحی شغل نیست یک عشق است و یک مداح نباید دنبال پول و پاکت های مجالس اهل بیت باشد.

به گزارش زیتون خبر، یاسر شهابی بیش از یک دهه است که نوکری اهل بیت را به عنوان یک مداح عهده دار است، وی خاطره اولین مداحی خود را اینگونه بیان می کند: شب عاشورای ۱۲ سال پیش بود که در آن دوران در مسجد مداحی نمی کردم و در محافل دوستانه مداحی می کردم.

در آن شب مداحان در مسجد امامزاده مداحی می کردند و بعد از مداحی در مسجد امامزاده وقتی دیدم مسجد پایین محله شمام هنوز باز است و مراسم به اتمام نرسیده است. دیدم مردم نشسته اند اولین باری بود که میکروفن را رسما دست گرفتم و مریثه زیبای « برمشامم می رسد هر لحظه بوی کربلا بر دلم ترسد بماند آرزوی کربلا» را خواندم.

وی، ادامه داد: هیچ مداحی از اول مداح مجلس ۲۰۰ و ۳۰۰ نفری نبوده است، اول مداح مجلس چهار و پنج نفری بوده بعد ارتقاء یافته و به مداح مجلس بزرگ تبدیل شده  است.

شهابی با بیان اینکه یک مداح باید از کم شروع کند، اظهار کرد: اگر مداح مبتدی وارد مجلس بزرگی شود و نتواند حق مطلب را ادا کند روحیه اش برای مداحی شکسته می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که در این ده ساله چه درس های را فرا گرفته اید، ابراز کرد: اولین نکته ای که مداحان باید به آن توجه داشته باشند این است که غرور را در مداحی راه ندهند اگر مداح فکر کند بعد از ۵ سال مداحی، مداح شده است و نیاز به آموزش ندارد اشتباه بزرگی است پیر غلامان مداحی هم به دنبال فراگیری علوم مداحی هستند.

بازرس کانون مداحان شهرستان رودبار، تواضع را یکی از درسهای مداحی عنوان نمود و گفت: یک مداح خود را نباید بالاتر از بقیه بداند.

وی ادامه داد: اصل باطن است اما ظاهر مداح نیز بسیار اهمیت دارد، اما چون مردم و مساجد ظاهرش را می بینند باید اول ظاهر آراسته و در شأن اهل بیت داشته باشد بعد هم دنبال باطن باشد.

شهابی، که مدت یک سال و اندی است مسئولیت کانون بسیج مداحان رودبار را عهده دار است، ادامه می دهد: کانون بسیج مداحان شهرستان رودبار ساماندهی مداحان، دعوت از مداحان بسیجی، تشکیل زیرگروه و شاخه در کانون مداحان، مقتل خوانی، تاریخ اهل بیت و دستگاه های موسیقی و نواهای مداحی را از برنامه های در دستور کار عنوان کرد.

وی از برگزاری کلاسهای مداحی خبر داد و گفت: کلاسهای مداحی ۱۷ تا ۱۸ عصر روزهای یکشنبه در حسینه منتظران المهدی و پنج شنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا در شهرک کبته دایر است با استقبال جوانان شهر رودبار روزهای دوشنبه از ساعت ۳۰/۱۴ تا ۳۰/۱۵ در حسینیه مصلی امام خمینی(ره) رودبار برگزار خواهد شد.

رئیس کانون بسیج مداحان رودبار با بیان اینکه مداحی شغل نیست یک عشق است، ابراز داشت: اگر کسی عاشق اهل بیت باشد مداح باقی می ماند.

وی افزود: یک مداح نباید دنبال پول و پاکت های مجالس اهل بیت باشد خود اهل بیت اجر و ثواب غلامی اهل بیت را می دهند.

شهابی، از مداحان خواست تا به فکر پرورش نهال مداحی باشند، در فکر این باشیم مداحی را از کوچکی و از سن کم پرورش بدهیم و یعنی بتوانیم مداح پرور باشیم.
برچسب ها :
زیتون خبر ,  یاسر شهابی ,