یاسر شهابی امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار زیتون خبر ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع)، به بیان توصیه هایی برای مداحان پرداخت و اظهار کرد: همه ما به نوعی در قبال اهل بیت و ماه محرم دارای تکلیفی سنگین هستیم.

وی با بیان اینکه یک مداح باید به دنبال عزت بخشیدن به اهل بیت باشد، افزود: مداح نباید از جایگاه و تریبونی که در دست دارد باعث از بین رفتن حرمت اهل بیت شود.

رئیس کانون بسیج مداحان رودبار، تصریح نمود: با توجه به اینکه در ایام سوگواری حضرت سید الشهدا مخاطبان و محبان بسیاری در مجلس حاضر می شوند بنابراین مداح باید مطالب منطبق با مجلس را ارائه کند.

DSC09571

وی، ادامه داد: یک مداح برای شروع مجلس اشعاری را باید انتخاب نماید که با مجلس و مخاطبان همخوانی داشته باشد.

شهابی، مقتل شناسی را از دیگر ویژگیهای مداح عنوان نمود و گفت: روضه باید از یک مقتل معتبر بیان شود و مداح آن مقتل را بشناسد که بداند چه روضه ای را از کدام مقتل قرائت می کند.

وی انتخاب اشعار مناسب از شاعرین اهل بیت را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: شعر نباید سبک بی محتوا و بدون متن باشد.

دبیرکانون مداحان رودبار، نقل درست از روضه های ابی اعبدالله را مورد تاکید قرار داد و ابراز کرد: نباید چیزهایی را بخوانیم که به هر قیمتی از مردم اشک بگیریم باید با اشعار و روضه های درست اشک قیمتی از مردم برای اهل بیت بگیریم.

وی متذکر شد: به دلیل اقشار مختلف مردم در مجالس ماه محرم اجرای برنامه در این ماه را سخت‌تر از سایر ماه‌ها نموده است.

شهابی، به آسیب‌های مداحی و عزاداری اشاره کرده و گفت: عریان شدن و هروله در برخی هیئت‌های عزاداری یک آفت است.

خدا کند نشوم جدا زکوی  حسین

                                                            که بخشدم به کرم به آبروی حسین

وی نسبت به پیشکسوتان مداحی در رودبار گلایه کرد و افزود: چندین بار تاکید داشته‌ام که از ریشه باید مداح پروری نماییم، اگر مداح از کودکی با اصول مداحی آشنایی شود در بزرگسالی به ذاکری ارزشمند تبدیل خواهد شد.

این مسئول، ورود سبکهای غربی در سینه زنی ها را از دیگر آفات مداحی برشمرد و اظهار کرد: برخی اشعار سبکهای غربی را وارد مجالس اهل بیت کرده اند و سینه زن ها با همان عزاداری می کنند.

وی با بیان اینکه مداحان نباید همه چیز را از روی سی دی تقلید کنند و بخوانند یادآور شد: سی دی نباید برای یک مداح به عنوان مرجع باشد.

شهابی ابراز کرد: مداحان جوان باید از مداحانی تقلید کنند که شایسته تقلید هستند نه اینکه سبک های هر مداحی را تقلید و به هیئت انتقال دهند.

وی در ادامه از همه مداحان خواست تا با ارتباط بیشتر با کانون و ارائه راهکارها و پیشنهادات در جهت پیشبرد اهداف کانون کوشا باشند.
برچسب ها :
کانون مداحان شهرستان رودبار ,  زیتون خبر ,  یاسر شهابی ,