به گزارش زیتون خبر، بدون هیچ‌ تردیدی، یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر پدر و مادری، تماشای فرزندان خود در لباس عروسی و دامادی است؛ آرزویی که باید اعتراف کرد در جامعهٔ امروزی ما کمی رنگ ‌باخته است.

وقتی صحبت از بالارفتن سن ازدواج و عدم رغبت جوانان برای تن دادن به این سنت حسنه می کنند، بیشتر از هزینه ها و مخارج عروسی گله دارند و آن را مهمترین دلیل کاهش ازدواج در بین جوانان می دانند.

بررسی هزینه های سنگین خواستگاری تا عروسی در این مجال نمی گنجد، در این گزارش سعی خواهیم داشت به میزان توجه برپایی جشن های عروسی به سبک زندگی اسلامی و بهره گیری از مولودیه و مولودیه خوانی در مجالس عروسی علی الخصوص در شهرستان رودبار است.

اقدامی نیکو که آغاز یک زوج جوان را با اسم اهل بیت متبرک می کند و از طرفی به جای استفاده از موسیقی با هزینه های سرسام آور در کاهش بار مالی بر زوج های جوان در روزهای اولیه زندگی اثر گذار است.

جمع آوری بساط گناه در برخی از عروسی ها را مهم ترین دلیل برگزاری مجالس با مولودیه خوانی

یاسر شهابی رئیس کانون بسیج مداحان شهرستان رودبار، در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: به لطف خداوند متعال و عنایت اهل بیت در شهرستان و استان عروسی های بسیاری با مولودیه خوانی اداره می شود.

وی، جمع آوری بساط گناه در برخی از عروسی ها را مهم ترین دلیل برگزاری مجالس با مولودیه خوانی عنوان نمود و گفت: چه نیکو و پسندیده است که آغاز زندگی مشترک یک زوج به نام اهل بیت باشد.

عضو کانون مداحان شهرستان رودبار، ادامه داد: استفاده از ذکر و نام اهل بیت در کنار اشعار در خور مجالس عروسی که با خنده و نشاط سالم همراه باشد موجب برکت و خوش یمنی زندگی زوج های جوان خواهد شد.

وی کاهش هزینه های عروسی را یکی دیگر از مزیت های استفاده از مولودیه خوان در مجالس عروسی عنوان کرد و گفت: گاها هزینه های موسیقی درعروسی ها بار مالی سنگین یبرعهده نوعروس و تازه داماد می گذارد.

jn

هزینه های سنگین عروسی موجب فرو پاشی کانون خانواده می شود

شهابی ادامه داد: هفته گذشته یک عروسی در یکی از پارکینگ های شهر رشت به همراه مجلس مولودیه خوانی برگزار شد که هزینه چندانی هم برای خانواده ها در بر نداشت.

وی با بیان اینکه هزینه های سنگین عروسی موجب فرو پاشی کانون خانواده می شود، ابراز داشت: کسی که تازه داماد شده در بدو زندگی با برگزاری ییک عروسی پرهزینه باید به فکر تامین هزینه های عروسی باشد که این مساله گاها موجب طلاق در سالهای اولیه زندگی نیز منجر می شود.

رئیس کانون مداحان شهرستان رودبار، ابراز نمود: چه خوب است زوج های جوان با برگزاری یک عروسی کم هزینه کانون گرم خانواده را از همان ابتدا مستحکم کنند و با بنیه مالی قوی وارد زندگی شوند.

تقویت مولودیه خوانی توسط مداحان رودبار

وی همچنین با توصیه به مداحان رودبار خواستار تقویت مولودیه خوانی توسط مداحان رودبار شد و گفت: با گوش دادن به مولودیه های تایید شده و متناسب با مجالس اهل بیت می توان از شیوه اجرای مولودیه درس گرفت.

شهابی، از برگزاری دوره های آموزشی مولودیه خوانی خبر داد و گفت: برگزاری این دروه از برنامه های کانون مداحان رودبار با هیئت رئیسه جدید خواهد بود.

وی، استقبال مردم رودبار از مراسم های عروسی به همراه مولودیه خوانی را چشمگیر عنوان نمود و گفت: حضور مردم در اینگونه مجالس باعث تقویت و رونق برگزاری چنین مجالسی می شود.

این عضو کانون مداحان عنوان نمود: برخی به دلیل عدم حضور در چنین مجالسی نسبت به کیفیت مجالس نا آشنا بوده و از آن کمتر استقبال می کنند.

توجه نکردن به تجملات توسط زوج های جوان است که می تواند کانون خانواده را گرم نگه دارد نه جشن مجلل

 مجتبی عسکری عضو کانون مداحان رودبار نیز زندگی خانم حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) را نمونه بارز برگزاری یک زندگی ساده برای زوج های جوان دانست و گفت: وقتی مقدار مهریه و جهیزیه حضرت زهرا(س) را مرور می کنیم اوج ساده زیستی و کم توقعی را لمس می کنیم.

وی با بیان اینکه توجه نکردن به تجملات توسط زوج های جوان است که می تواند کانون خانواده را گرم نگه دارد نه جشن مجلل گفت: حضرت زهرا(س) در شب عروسی اش پیراهن عروسی را به مستمندی می بخشد و با پیراهن کهنه خود به خانه شوهر می رود و این عمل خانم حضرت زهرا(س) برای همه تاریخ باید یک الگو باشد.

عضو کانون مداحان رودبار با بیان اینکه برگزاری مجالس عروسی با رنگ و بوی اهل بیت باید تقویت شود، ابراز نمود: برخی گلایه دارند و مولودیه خوانی را مناسب مجلس عروسی نمی دانند در حالی که اینگونه نیست، چه حسنه ای نیکوتر از آن که عروسی یک زوج با شادی و میمنت اسم اهل بیت آغاز شود.

DSC01874

در شب شهادت ائمه عروسی مختلط می گیرند همه ارزشها را زیر سئوال می برند بی آنکه مسئولان امر خبردار شوند

وی خواستار برنامه ریزی مسنجم برای تسهیل در امر ازدواج آسان و برگزاری مجالس های عروسی با همت تمامی نهادهای دولتی و مردمی شد و گفت: در شرایطی که هجمه دشمنان به دنبال ترویج تجمل در عروسی ها است، عده ای ساکت نشسته اند و انتظار مانع ازدواج را دارند.

عسکری با بیان اینکه وقتی به نیازهای جوان برای تسهیل در امر ازدواج توجهی نشد، کارگروهی نبود که ایده ای مناسب برای ترویج عروسی های اسلامی را ترویج دهد، نتیجه اش می شود اینکه در شب شهادت ائمه عروسی مختلط می گیرند همه ارزشها را زیر سئوال می برند بی آنکه مسئولان امر خبردار شوند.

وی با بیان اینکه ترویج بهره گیری از مولودیه در مجالس عروسی از اهداف کانون مداحان رودبار است، ابراز نمود: مجالس عروسی با شکوهی با مولودیه خوانی برادر شهابی از مداحان رودبار در این شهرستان و استان اجرا شده که بازتاب های خوبی را شاهد بوده ایم لذا زوج های جوان می توانند در این راستا از سیره اهل بیت در اول زندگی خود بهره گیرند.
برچسب ها :
زیتون خبر ,  یاسر شهابی ,  کانون مداحان رودبار ,  مجتبی عسکری ,  امیرمجتبی واعظی ,