به همت کانون مداحان و با حضور رئیس اداره تبلیغات اسلامی رودبار، سومین جلسه مجمع الذاکرین این شهرستان در سال ۹۴ برگزار شد.


بحجت‌الاسلام ابراهیم عباسپور رئیس اداره تبلیغات اسلامی رودبار، کاهش سطح مطالعه مداحان را آفت بزرگ مداحی برشمرد گفت: مداحان در گذشته مطالعه بسیاری داشتند، اما مداحان امروزی سی‌دی گوش می‌دهند.

عباسپور گفت: این سی‌دی‌ها آفت بزرگی برای مداحی بود که با هشدارها و پیام‌های مقام معظم رهبری از گسترش این سی‌دی‌ها جلوگیری شد و هم‌اکنون به حد ضعیفی رسیده است.

وی افزود: مداح باید مطالعه زیادی داشته باشد و در دوره‌های بازآموزی شرکت کند تا با خرافات و انحرافات جدید آشنا شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی رودبار با اشاره به سرمایه‌گذاری دشمنان بر انحراف مداحی که یکی از جنبه‌های فرهنگی است، بیان کرد: مداحان باید سخنان رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهند و در سخنان ایشان کنکاش و مطالعه کنند.

وی با بیان اینکه مداحان باید سیره رهبری را در جامعه زنده کنند، تصریح کرد: مداحان در گذشته آمران به معروف و ناهیان از منکر بودند اما این امر در بین مداحان امروزی ضعیف شده است.

این کارشناس فرهنگی بیان داشت: در آیین‌های عزاداری مداحان باید با پند و اندرز، غزل و مناقب اهل بیت (ع) را با فضائل ائمه معصوم (ع) با بهره‌گیری از آیات و روایت در هم آمیزند و پرده زیبایی را برای شنونده به نمایش بگذارند.

وی با اشاره به اینکه درسال‌های اخیر مداحان سنتی‌خوان کمتر شده‌اند و معلومات مداحان در یک سی‌دی خلاصه شده است، تصریح کرد: کتاب‌هایی مانند قارچ در زمینه مداحی منتشر می‌شود که بسیاری از این کتاب‌ها نسخه پیاده شده سی‌دی‌های مداحی ضعیف موجود در بازار است.

عباسپور با اشاره به تقلید بعضی از مداحان از یکدیگر عنوان کرد: در گذشته زمانی که یک مداح شعری را می‌خواند، دیگر مداحان این شعر تکراری را نمی‌خواندند و حتی تکیه‌کلام‌های دیگر مداحان را به کار نمی‌بردند.
برچسب ها :
کانون مداحان رودبار ,